“Keşan doktorsuz kaldı, Keşan hastalandı, Özcan, Keşan'ı iyileştirmeye geliyor”

10.03.2024

CHP Genel Başkanı Özgür Özel Keşan'da

Keşan’da konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel:

“Keşan doktorsuz kaldı, Keşan hastalandı, Özcan, Keşan'ı iyileştirmeye geliyor”


CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Genel Başkanı Özgür Özel, 10 Mart 2024 Pazar günü Keşan’da coşkulu kalabalığa hitap etti. 13.30 sıralarında Mehmet Gemici Cennet Bahçesi önünde gerçekleştirilen mitinge CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman, CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, CHP Edirne Milletvekilleri Ediz Ün ve Ahmet Baran Yazgan, CHP Edirne İl Yönetimi, CHP Keşan İlçe Yönetimi, CHP Keşan Belediye Başkan Adayı Op. Dr. Mehmet Özcan, Beğendik Belediye Başkanı ve CHP Beğendik Belediye Başkan Adayı Muhammet Örnek, CHP Yenimuhacir Belediye Başkanı Tamer Kıral, Enez Belediye Başkanı ve CHP Enez Belediye Başkan Adayı Özkan Günenç, CHP İpsala Belediye Başkan Adayı Cenan Tetik, CHP Esetçe Belediye Başkan Adayı İbrahim Örs, CHP Keşan İlçe Gençlik Kolları, Kadın Kolları, partililer ve vatandaşlar katıldı.

Helikopterle Keşan Belediye Atatürk Stadyumu sentetik sahasında CHP Edirne İl Başkanı SametKahraman, CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, CHP Edirne Milletvekilleri Ediz Ün ve Ahmet Baran Yazgan, CHP Edirne İl Yönetimi, CHP Keşan İlçe Yönetimi, CHP Keşan Belediye Başkan Adayı Op. Dr. Mehmet Özcan, CHP Keşan İlçe Gençlik Kolları Başkanı Halilcan Uvacıklı, tarafından karşılandı. Başkan adayı Özcan’ın eşi Şengül Özcan Genel Başkan Özgür Özel’e çiçek takdim etti. Buradan miting alanına geçildi.

BELEDİYE BAŞKAN ADAYI ÖZCAN: “31 MART’TA BİZ BU SEÇİMİ ALACAĞIZ”

Coşkulu kalabalığa seslenen Mehmet Özcan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve Keşan halkı ile bir araya gelmekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bugün çok özel bir gün. Genel Başkanımız aramızda. 20 günden az bir zaman kaldı. 5 sene acı çektiniz. Beni de burayı almak için sizler görevlendirdiniz. Yapılan ön seçimden çıktım. Şu anda iktidarın o kadar baskılı bir davranışı var ki; emin olun bu sahayı hazırlarken elektriklerimiz kesildi, gece yarısı Keşan’ın olmaması gereken yerlerine bayraklar asıldı. Şehir içerisinde her yere Sayın Cumhurbaşkanının fotoğraflarını asmışlar. Benim rakibim Mustafa Helvacıoğlu değil, benim ve bizim rakibimiz O. Zahmetler çektik. Sayın Genel Başkanımızın geleceğini belediye anons sisteminden duyurmak istedik. 1 kere okuttular sonra hemen kesildi. Ben burada Başbakanlar karşıladım, parti başkanları, hatta Cumhurbaşkanı karşıladım. ‘Gelen hepsi bizim devlet büyüğümüzdür’ diyerek, bu devlet terbiyesi ile yetiştik. Ben olması gerekeni yaptım. Ancak bunlar yetkiyi ele aldığında pek de adil davranmayan bir zihniyet. O yüzden bir daha bu tür şeyler görmemek için hepiniz birer, ikişer kişi daha çekerek sandığa getireceksiniz. 31 Mart’ta biz bu seçimi alacağız. Buna inancım yüzde 100. Her birinize teşekkür eder, saygılarımı sunarım.” dedi.

GENEL BAŞKAN ÖZEL: “BABA EVİNİN TAPUSU BİR KİŞİYE KAYITLIDIR O DA GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK”

Özcan’ın ardından konuşan Genel Başkan Özel, konuşmasına şöyle başladı: “Ne kadar güzelsiniz bu güzel pazar gününde ailesinden ayrı ya da ailesini de alarak Türkiye'nin en büyük ailesi ile birlikte gününü bu meydanda geçiren Keşanlılar hoş geldiniz. Kurultayda çıktım ve ilk olarak ne dedim? Birisi uyandı bugün Keşan'da, Keşan İlçe Başkanlığı'nda kurultay günü sabah kalkıp çayı demleyen, sabah kalkmış kurultay günü Keşan ilçe Başkanlığı'nda başkanlığı açmış çayı koymuş televizyonu açmış ve demiş ki ‘bizimkiler varmıştır birazdan buradakiler de gelir birlikte izleriz.’ O gün 34 yaşında ilçe başkanız kurultay salonunda sizin adınıza görev yapıyordu. Türkiye'nin dört bir yanında baba ocağında, baba evinde her sabah kalkıp, çayı koyanların, çorbayı kaynatanların, bacayı tüttürenlerin, hepsine bu seferde Keşan'dan selam olsun! Bütün Türkiye'ye! Cumhuriyet Halk Partisi baba evidir herkes baba evinde doğar sonra ileride kimi bizim gibi sizin gibi baba evinde kalır kimi başka yere gider, kimi ırakta oturur kimi yakında oturur, kimi büyüğü arar kimi daha küçüğüne razı olur. Ama herkes bilir ki bir gün başım sıkışırsa dara düşersem, zorda kalırsam baba hocanın çayı kaynamaktadır, çorbası sıcaktır, bacası tütmektedir. Şimdi gün o gündür kim ki dara düşmüştür, baba evinin kapıları ardına kadar açıktır buyursunlar gelsinler. Baba evine gelene ‘nereden geldin?’ demeyiz ‘niye şimdiye kadar gelmedin?’ demeyiz. ‘Bugüne kadar neredeydin bak sen gittin memlekete neler ettirdin?’ demeyiz. Zira gelen herkes baba evinde yeri vardır çünkü baba evinin tapusu kimsede değildir. Ne bendedir ne önceki genel başkanımız Kemal beydedir ne Ecevit’te vardır ne rahmetli İnönü’de baba evinin tapusu bir kişiye kayıtlıdır o da Gazi Mustafa Kemal Atatürk.

“ANNEANNEMİN MEMLEKETİ SELANİK'E, DEDEMİN MEMLEKETİ ÜSKÜP’E YAKIN OLMAKTAN ÇOK MUTLUYUM”

Keşan’da olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Genel Başkan Özel, sözlerine şöyle devam etti: “Sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyum, Trakya’da olmaktan Edirne'de olmaktan çok mutluyum. Anneannemin memleketi Selanik'e, dedemin memleketi Üsküp’e yakın olmaktan çok mutluyum. Neşeyle Çam ormanları omuz omuza Ege denizi ile kavuştuğu Keşan'dayız. Erikli Plajı'nın Sait Faik Abasıyanık koyunun olduğu güzel Keşan'dayız. Çok önemli bir tarım kentte olan Keşan'dayız ama görüyoruz ki her tarafta ellerindeki dövizlerle herkes çeşitli sıkıntıları dile getiriyor. Özellikle çiftçilerin derdi boyunu aşmış durumda. Bugün Edirne’deyiz. Edirne de Türkiye’nin 5. ili baştan sıralamada. Keşke en iyi noktalarda baştan 5. olsaydı. Tarım alanları en çok ipotek edilen 5. il. Burada her 4 tapudan 1 tanesi bankalar tarafından ipotek edilmiş ve ödenmesi sıkıntıdaki tarım kredileri yüzünden elden çıkmak üzere. Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin yapmış olduğu çalışmaya göre, bu sene Türkiye’de tarladan markete ürün fiyatlarında ortalama yüzde 69’luk bir artış var. 2023 yılında tarım Türkiye’de küçülen tek sektör. 2020’de de küçüldü, 2021’de de küçüldü, 2023’te de küçülen tek sektör. Ha Türkiye büyüyor mu? Çok büyük bir kriz yaşadığı için bu sene yüzde 4 büyüyor diye övünüyorlar ama bu sene bile tarım sektörü büyümüyor küçülüyor. Öyle olunca çifti büyük bir borç batağının içinde. Sadece geçen seneye göre bu sene çiftçinin bankalara olan borcu yüzde 88 artmış durumda. Diğer taraftan üretim maliyetleri 2 ila 3 kat arasında artmış durumda. Recep Tayyip Erdoğan en son oy istediğinde 28 Mayıs 2023 günü bundan daha 10 ay önce oy istediğinde o gün mazot 19 liraydı bugün mazot 42 lira. Yüzde 106 mazot girdisi artmış durumda.

“SANDIKTA BU YANGINI SÖNDÜRECEK MİYİZ?”

Çiftçilerin sorunlarına değinen Özel, “Tarım yasasına göre hükümetin gayri safi milli hasılanın, milli gelirin yüzde 1’ini teşvik olarak çiftçilere dağıtması gerekiyor. O parayı dağıttığı takdirde ödemesi gereken tutar 263 milyar lira. Ama o bu sene 85 milyar lira teşvik ödedi. Yani aradaki 178 milyar TL çiftçiye verilecekken verilmedi. Peki nereye verildi? Kur korumalı mevduat var ya, zenginlere ‘sen paranı döviz yapma, TL’de tut, faizi al cebine koy, dolar yükselirse zararı biz karşılarız’ demişlerdi. Kim? Keşanlılar, Edirneliler, çiftçiler, esnaflar, memurlar, emekliler, hatta işsizler… Hepimizin hazinesinden parasına para katmak isteyenlere 152 milyar sadece hazineden, bir de bunun Merkez Bankası var. 152 milyar TL’yi buldular. Ya da otoyolları, köprüleri yapan müteahhitler var, geçiş garantisi var. ‘geçse de para verelim geçmese de para verelim’ diyorlar. Onlara ödeyecek parayı da buldular. Onlara da 162 milyar lira para ödediler. Ama çiftçinin 178 milyar lirasını hiç ettiler. Bu şartlar altında tarımın çökmesi, çiftçinin tükenmesi, ipotekteki tarlaların Denizbank’ların, Finansbank’ların, Yunan sermayeli bankaların, İsrail sermayeli bankaların ellerine geçmesi işin olağan akışı gibi oldu artık. Bu memlekette 1 metrekare toprak vermemek için Çanakkale’de 100 binler şehit oldu ama Edirne’nin 4’te 1’ini Yunan bankası tek kurşun atmadan, tek asker yollamadan, hiçbir emek harcamadan Edirnelilerin elinden almak üzere. Biz bu istilaya, bu iş birliğine, çiftçimizin bu kadar mağdur edilmesine isyan ediyoruz, bunun hesabını Recep Tayyip Erdoğan’dan sandıkta soracağız. Pazarda yangın var, cüzdanda yangın var, mutfakta yangın var… Bak bu genç kardeşim ‘Bu yangın üflemekle sönmez sandıkta söner’ yazmış. Sandıkta bu yangını söndürecek miyiz? Başka çaresi yok.” ifadelerini kullandı.

“PAZARDA, MUTFAKTA, CÜZDANDA YANGIN VAR”

Genel Başkan Özel, ekonomide yangın olduğunu dile getirerek konuşmasına şöyle devam etti: “Pazarda yangın var. Cüzdanda yangın var, mutfakta yangın var. ‘Bu yangın üflemekle sönmez, sandıkta söner yazmış’ genç kardeşim dövize. Sandıkta bu yangını söndürecek miyiz? Başka çaresi yok. Edirne, emeklisi de çok olan bir kent. Yüzde 70-80’i emekli. Çok önemli bir kısmı en düşük emekli maaşını alıyor. 10 bin lira veriyorlar. Bu en düşük emekli maaşı ilk çıktığında, daha doğrusu Adalet ve Kalkınma Partisi ilk iktidara geldiğinde, 3 Kasım 2002 günü en düşük emekli maaşı 1,5 asgari ücretti. Bugün asgari ücret 17 bin lira. Yani kabataslak hesapla bugün 26 bin lira olması gerekirdi. Oysa yüzde 60’ına indi, 0,59. Geçen sene 7 bin 500’dü. Enflasyon yüzde 120 ama emekliye zam yüzde 33, oldu 10 bin lira. Tayyip Erdoğan geldiğinde en düşük emekli maaşı kuyumcuda 8 çeyrek altın alıyordu. Bunu bütün emeklilere anlatın. Bugün en düşük emekli maaşı 2,5 çeyrek altın alıyor. Yani toplam 5,5 çeyrek altın, emeklinin cebinden Tayyip Erdoğan tarafından çalınmıştır. Bütün emekliler bunu bilsin.

“EMEKLİDEN 16 KİLO KIYMAYI ÇALDILAR”

Emeklilerin zor geçindiğini kaydeden Özel, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Emekliler bayramda ikramiye alıyorlar, değil mi? 2015’te biz söyledik bunu. ‘Olmaz’ dediler. 7 Haziran seçimlerini kaybedince 1 Kasım’da ‘Biz de vereceğiz’ dediler. 2018’de bin lira verdiler emekliye. O gün beğenmedik. ‘Asgari ücret olmalıdır’ dedik. O bin lira o gün 24 kilo kıyma alıyordu. Bugün 3 bin lira veriyor. ‘5 yapacağım’ demişti. 3 veriyor. Tam 6 kilo dana kıyma alıyor. Yani. Sadece 2018’den bugüne 5-6 yılda 24 kilo kıymadan 16 kilosu bayram sofrasından çalınmıştır. Emeklinin buzdolabından, emeklinin kursağından, evladının, çocuğunun sofrasından 16 kilo kıymayı çaldı bunlar. Bunun hesabını soracağız 31 Mart’ta. Her şehirde ekonomi konuşuyoruz. Tayyip Erdoğan benimle kavga etmek istiyor, görüyorsunuz. Her gün bir iftira, bir hakaret. Her mala zam zam zam yapıyor; dönüyor bize, DEM, DEM, DEM deyip kavga etmeye çalışıyor. Dünya kadar yalan. Dünya kadar iftira ama ona söyledim. Çok istiyorsan seninle kavga edeceğim, dedim. Onunla kavga edeceğim ama kimlik siyaseti üzerinden değil, onun belirlediği çatışma alanlarından değil; ben çiftçinin, üreticinin, emeklinin, emekçinin hakkı için onunla sonuna kadar kavga edeceğim.

“37 LİRALIK PİRİNÇ 65 LİRA OLDU”

31 Mart’ta sandıkta emeklilerle, çiftçilerle hesabı beraber soracaklarını dile getiren Özel, “Bizi başka kavgaya çekip de emeklinin çektiklerini unutturamaz. Her şehirde başka bir hesap yapıyorum. Burada da şunu söyleyeyim. Bugün Ramazan geliyor. Zeytinyağsız sofra olmaz. Geçen sene 126 lira zeytinyağının litresi. Bu sene 342 lira. Geçen seneki emekli maaşıyla 60 litre alınıyordu. Bu sene 29 litre alınıyor. Yarısı bile değil. Ramazan sofrası pirinçsiz, pilavsız olmaz. 37 liralık pirinç 65 lira oldu. Geçen sene emekli maaşı 202 kilo pirinç alıyordu, bu sene 153. Yani geçen seneki maaşla pirinçteki artışa rağmen dört çuval pirinç alırken bu sene bir çuval pirinç alabiliyorsun. Geçen seneki hesapla 60 litre yağ alırken bu sene 29 litre yağ alabiliyorsun. Bunların tamamının hesabını hep beraber 31 Mart’ta sandıkta emeklilerle, çiftçilerle beraber soracağız.” dedi.

“KEŞAN DOKTORSUZ KALDI, KEŞAN HASTALANDI, KEŞAN'I İYİLEŞTİRMEYE GELİYOR”

Keşan’ın doktorsuz kaldığını ve hastalandığını söyleyen Genel Başkan Özel, Mehmet Özcan’la rekor bir oyla belediyeyi alacaklarını belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “Burada bir şarkı yarım kaldı bir hikaye yarım kaldı. Keşan onu çok özledi. Mehmet Özcan'ı getireceğiz bu seçimi alacağız. Mehmet (Özcan) başkan hepinizin sevgilisi. Kendisi 2004'ten 2019'a kadar bu Keşan'a hizmet etti. Keşan'ın her karış toprağında izi var, emeği var. Sandığı kaçırmazlarsa sandığı buldu mu sandığa giriyor birinci çıkıyor. Yine çıktı. Hep beraber bu sefer 31 Mart'ta rekor oyla kazanacak. Doktor doktor, doktorsuz kaldı, Keşan hastalandı, Keşan'ı iyileştirmeye geliyor. Biz Mehmet (Özcan) başkana güveniyoruz onu seviyor musunuz, (halktan ‘evet’ yanıtı) ona inanıyor musunuz (halktan ‘evet’ yanıtı) onu bu seçimde yeniden Keşan belediye başkanı yapacak mısınız (halktan ‘evet’ yanıtı). Keşan'a helal olsun başkanıma hayırlı olsun.”

“ÖRNEK; ÇOK BAŞARILI GENÇ, ÇALIŞKAN, BEĞENDİK ONU SEVİYOR”

Beğendik Belediye Başkanı ve CHP Beğendik Belediye Başkan Adayı Muhammet Örnek’in yeniden belediye başkanı olacağını kaydeden Özel, “Beğendik Belediye Başkanımız Muhammet Örnek başkanım çok başarılı genç, çalışkan Beğendik onu seviyor biz de onu çok beğendik yine aday yaptık. Sağ olsun var olsun.” dedi.

“TAMER KIRAL, YENİMUHACİR’DE 1 NİSAN’DA BELEDİYE BAŞKANI OLACAK”

AK Parti’nin muhacirleri sevmediğini söyleyen Özel, 1 Nisan’da Yenimuhacir’in belediye başkanının Tamer Kıral’ın olacağını belirterek, şunları söyledi: “Bir de Yenimuhacir var. Bak şimdi ben de muhacirim Tamer Kıral da muhacir. Yenimuhacir’de bir yanlışlık var. Yenimuhacir de çok muhacir var. Belediye AKP'de. AK Parti muhacirleri sevmez ki, AK Parti muhacirleri sevmez, Selanikliler sevmez ama bu Yenimuhaciri bu genç kardeşim 39 yaşında değil mi Tamer, Tamer'i aday yaptık Yenimuhacir’i alacağız inşallah. Tamer Kıral, uzman jandarma bütün Türkiye'de vatanı, milleti için çalıştı sonra geldi belediyesinde memur olarak çalışıyor sekiz senedir. ‘Bu sefer ya bu belediyeyi ben yönetemez miyim?’ dedi. Neden bir jandarma olmasın, neden belediyede çalışan bir kardeşimiz, orayı yönetmesin aday gösterdik 1 Nisan’ın belediye başkanı inşallah.”

“BİZİM İTTİFAKIMIZ, CUMHUR İTTİFAKI’NIN KOYU GRİ, YAĞMUR BULUTU RENGİNE KARŞI KIRMIZIYLA BEYAZ”

Cumhur İttifakına karşı Türkiye ittifakını kurduklarını belirten CHP Genel Başkanı Özgür Özel, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Karşımızda korkuyu, öfkeyi, kaygıyı örgütlemeye çalışan bir iktidar var. Yalana sarılmış. AK Parti-MHP birbirine sarılmış, her geçen gün birbirine benziyor. Küfrediyorlar, hakaret ediyorlar. Bize neyse, size kötü söz söylüyorlar. Ağızlarına geleni söylüyorlar ama bir de birbirlerine sarılmak yetmez. Gitmişler, Hizbullah’ın avukatlarına, domuzbağcılara, kadınları sokak hayvanları gibi bekar kadınları sahiplendirmek lazım diyenlere, HÜDA-PAR’cılara sarılmışlar. Edirne, Keşan, bu aydınlık, çağdaş insanlar bunu görsünler. Bir tarafta korkunun ittifakı var. Bir tarafta umudun ittifakı var. Bizim ittifakımızda elbette aslan sosyal demokratlar var. Yalnız değiliz. Milliyetçi demokratlar var. Yakasında güneş olan ya da gönlünde güneş olan, gözü pırıl pırıl olan milliyetçi demokratlar var. Muhafazakâr demokratlar var. Haramdan ve yalandan korkan, bunların yaptıklarına akıl sır erdiremeyen samimi, muhafazakar demokratlar var. Biz Keşan’da da Edirne’de de Türkiye’de de onlarla birlikteyiz. Kürt-Türk ayırmıyoruz. Laz-Çerkez ayırmıyoruz. Doğuda doğmuş, batıda doğmuş, kuzeyde doğmuş, güneyde doğmuş, ayırmıyoruz. Baktığımız tek şey, yüreğinde vatan, millet, bayrak ve Atatürk sevgisi varsa omuz omuzayız, kol kolayız. Bizim ittifakımız, Cumhur İttifakı’nın koyu gri, yağmur bulutu rengine karşı kırmızıyla beyaz.”